Hormonální jóga
Hormonální jógová terapie je soustava 21 cviků, jejichž pořadí je pevně dané. Tyto cviky jsou doprovázeny intenzivním dechem – bhastrica – kdy dochází k intenzivnímu nádechu a výdechu se současnou silnou aktivací břišní stěny. Dechové techniky jsou také spojeny s působením vibrací dechu a zvuku, tvořeného uzavřením hrtanové záklopky.
Na hormonální systém tak tedy působíme pomoci stlačování a stimulací žláz s vnitřní sekrecí v konkrétních jógových pozicích a zároveň působením dechu, stimul tvoří ale i vibrace dechu, jejichž účinek na tělo je využíván i u jiných terapií a je velmi dobře znám.
Hormonální jógová terapie může výrazně pomáhat pokud chceme přirozeně podpořit plodnost (sestavy jsou pro ženy i pro muže), v případě hormonální nerovnováhy. Můžeme ji použít při řešení bolestivé menstruace či ovulace, u výrazného PMS, při nepravidelnostech cyklu u syndromu polycystických vaječníků. Pomáhá také tlumit nepříjemné projevy menopauzy. Své místo má ale i v rámci redukce/zvládnutí stresu, neklidu, nespavosti, únavě či při emoční nestabilitě.
Tato sestava ve své originální podobě může být předávána pouze lektorkami, které jsou certifikované samotnou zakladatelkou této metody a nejčastěji se setkáte s nabídkou workshopů/víkendových kurzů.
Funkčnost celého konceptu je zcela nezpochybnitelná o tom žádná. Každopádně k určitému druhu stimulace hormonálního systému a působení jógových pozic dochází při každé dobře vedené lekci jógy – za předpokladu, že Vás vede zkušený lektor. Možná to znáte taky, ten euforický pocit po dobře vedené lekci 😊 .
Osobně jsem hormonální jógovou terapii zkoušela pravidelně cvičit a výsledky byly opravdu znát. Některé prvky proto občas zařazuji i do svých terapií, hlavně tedy pokud za mnou ženy přichází pro podporu plodnosti nebo se potýkají s nějakými gyneko potížemi.
Na co bych jen ráda upozornila, i přesto, že terapie je vhodná prakticky pro všechny, pozor v případě, že se léčíte se štítnou žlázou, máte endometriózu, onkologické onemocnění konzultujte vždy vhodnost hormonální jógy s vaším lékařem. Tato sestava také není příliš vhodná pro těhotné.
Každopádně za zkoušku to určitě stojí, hlavně pokud řešíte některé z výše zmíněných obtíží.
Autor: Mgr. Dita Barcuch Raková